Radio-drama Najvažnija vrednost civilizacije nastala je nakon istraživanja o privatnosti na internetu i razmišljanja o posledicama zloupotrebe iste.
Obeshrabrena činjenicom da smo na internetu sigurni sve dok firme kojima ostavljamo naše privatne podatke i afinitete ne odluče da ih prodaju drugim firmama u određene svrhe, prvobitni odgovor Aleksandre je bio da ugasi sve društvene mreže i time ne podržava prodaju svojih podataka. Nakon shvatanja da je takav život u godini 2019. gotovo nemoguć, poželela je da izrazi svoja osećanja povodom tog problema. Zato je počela da snima ljude u komšiluku, atmosfere protesta, a bilo je i još drugih materijala koji nisu stigli do poslednje verzije radio-drame.
Najveći deo teksta izgovara text to speech program, Snežana Alfanum, i zapravo je tekst robotski preveden Google translate-om, sa engleskog na srpski, kao i Uslovi korišćenja Google-a. Aleksandrina ideja je bila da tim glasom postavi pitanja o opasnosti korišćenja interneta. Pokušala je da zvuku da dva posebna dejstva – da svojim zvučanjem uspostavi emotivni ton, ali i da samom poreklu zvuka da simbolično značenje. Bilo joj je važno da, iako možda ne razumemo odmah simbolično značenje, uspostavi svojevrsnu soničnu razigranost koja prenosi makar generalno osećanje teme i ideje kojom se bavi.
Proces prikupljanja materijala trajao je mesecima da bi u selekciji odlučila da koristi dokumentarne snimke događaja iz skorije prošlosti, zajedno sa apstraktnim zvukom meditacije, nasuprot generisanom glasu koji je nedokučiv u tome da li predstavlja živu osobu ili mašinu, daleku budućnost ili sadašnjicu.
Zvučnim sredstvima Aleksandra je pokušala da podcrta poetiku ljudskog postojanja koja se mahovitom brzinom stapa sa tehnologijom koja sve više liči na živo biće čija moć raste ka nečemu zastrašujućem.
Radio-dramu Najvažnija vrednost civilizacijemožete u nastavku poslušati na Soundcloud-u.